sobota, 17 stycznia 2009

Pogrzeb Elżbiety Zawackiej

W dniu dzisiejszym warto wspomnieć o pewnym wydarzeniu. Dziś odbył się w Toruniu pogrzeb Pani Elżbiety Zawackiej - jedynej kobiety wśród Cichociemnych, wielkiej patriotki i osoby bardzo załużonej dla wolnej Polski. Panie Boże daj jej łaskę Nieba!

Elzbieta "Zo" Zawacka była w czasie wojny m.in. kurierem Wydziału Łączności Zagranicznej Komendy Głównej Armii Krajowej, ponad sto razy przekraczając granicę Rzeszy na trasie Warszawa - Berlin. Jako emisariuszka Komendanta Głównego AK Stefana Roweckiego, poprzez Niemcy, Francję, Andorę, Hiszpanię i Gibraltar, dotarła do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Do kraju powróciła skacząc na spadochronie 10.IX.1943 r. Była członkiem Służby Zwycięstwu Polski, Wojskowej Służby Kobiet, brała udział w powstaniu warszawskim.

Po wojnie Pani Elżbieta była prześladowana przez Urząd Bezpieczeństwa, prawie cztery lata spędziła w więzieniu. Zajmowała się gromadzeniem materiałów dotyczących Armii Krajowej. Jako druga Polka została awansowana do stopnia generała brygady. Zmarła 10.I.2009 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz